pro first shoulder mob
11.01.2023

Na czym polegają zmiany zwyrodnieniowe barku?

Wraz z wiekiem w naszym organizmie zachodzi szereg zmian, do których zalicza się między innymi zużywanie stawów. Konsekwencją tego mogą być zmiany zwyrodnieniowe barku. Dochodzić może do nich również na skutek pracy zawodowej związanej ze zwiększoną eksploatacją stawu, a także na skutek uprawiania wybranych dyscyplin sportowych. Niezależnie od przyczyny zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawu barkowego zawsze wymagają wdrożenia odpowiedniego leczenia, które powinno być nadzorowane przez lekarza specjalistę.

Zmiany zwyrodnieniowe barku Szczecin – czym są spowodowane?

Zmiany zwyrodnieniowe barku wynikają ze zmian degeneracyjnych, które zachodzą w tkance chrzęstnej. Wraz z postępem choroby może ona objąć również inne tkanki, które budują bark. Zalicza się do nich:

  • mięśnie;
  • ścięgna;
  • kości;
  • torebkę stawową;
  • więzadła.

W przypadku osób, które są aktywne fizyczne do zmian zwyrodnieniowych dochodzi najczęściej na skutek wieloletniego uprawiania sportu, który wiążę się ze znacznym obciążeniem barku. Do takich dyscyplin zalicza się między innymi:

  • pchnięcie kulą;
  • piłkę ręczną;
  • siatkówkę.

Na zmiany zwyrodnieniowe tej części ciała narażeni są również malarze, murarze, stomatolodzy, tynkarze, a także osoby, które zatrudnione są na taśmach produkcyjnych. Wiążę się to z koniecznością wykonywania ruchów mocno obciążających bark.

Zmiany zwyrodnieniowe barku Szczecin – jak się objawiają?

Zmiany zwyrodnieniowe barku w Szczecinie zawsze wiążą się z naprawdę dotkliwym bólem. Na ogół to właśnie dolegliwości bólowe skłaniają pacjenta do zgłoszenia się do lekarza. Na początkowym etapie choroby ból może pojawiać się tylko wtedy, kiedy kończyna jest mocno obciążona. Kiedy pozwalamy jej odpocząć, znika. Z czasem ból stanie się przewlekły i będzie dokuczał nawet w okresach spoczynku. Do objawów zwyrodnienia stawu barkowego zalicza się również ograniczenie ruchomości stawu. Chorzy bardzo często skarżą się na poczucie, że kończyna stała się dużo słabsza. Zdarzają się wysięki w stawie. Leczenie tej dolegliwości polega początkowo na stosowaniu środków działających przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz przeciwobrzękowo. Obecnie stosowane są również iniekcje dostawowe, których podstawą może być między innymi kwas hialuronowy.