pro first knee mob
11.01.2023

Kiedy wykonuje się rekonstrukcję więzadła krzyżowego?

Jednym z częściej występujących urazów jest zerwanie więzadła krzyżowego przedniego. Wiele osób sądzi, że jest to problem typowo sportowy. Fakt, wśród osób dotkniętych urazem dużą grupę stanowią ci aktywnie uprawiający sport, na przykład narciarstwo czy piłkę nożną. Nie oznacza to jednak, że „zwykli” ludzie nie są na niego narażeni. Niezależnie od tego, w której grupie się znajdujesz, jeśli doszło do zerwania więzadła, niezbędne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Rekonstrukcja więzadła krzyżowego w Szczecinie jest absolutnie potrzebna.

Czym jest więzadło krzyżowe?

Aby kość udowa mogła połączyć się z piszczelową, niezbędne są aż cztery więzadła. Dwa z nich stanowią więzadła poboczne. Ich zadaniem jest stabilizacja zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej części stawu kolanowego. Pozostałe to więzadła krzyżowe, które dzieli się na przednie oraz tylne. Są one skrzyżowane, mają kształt litery X, znajdują się w jamie stawu kolanowego, mając w nim ukośny przebieg. Nie trudno domyślić się, że ich nazwa wynika właśnie z tego, jak są ułożone.

Zerwanie więzadła krzyżowego – co to za uraz?

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego w Szczecinie wykonywana jest w przypadku całkowitego zerwania więzadeł. Co ważne, z urazem tym mamy do czynienia zarówno wtedy, kiedy dotyczy one tylko jednego więzadła krzyżowego, jak i wówczas, gdy zerwane zostały oba. W zdecydowanej większości przypadku dochodzi do zerwania więzadeł krzyżowych niż bocznych z uwagi na to, że te pierwsze narażone są na zdecydowanie większe obciążenia. Kiedy dojdzie do tego rodzaju urazu, więzadło nie zapobiega już nieprawidłowemu przemieszczaniu się kości udowej. Uraz tego typu objawia się między innymi:

  • silnym bólem;
  • obrzękiem stawu kolanowego;
  • krwiakiem w stawie.

Do tego dochodzi znaczne ograniczenie ruchomości: nie jest możliwe ani pełne zgięcie kolana, ani jego wyprostowanie.

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego Szczecin – jak wygląda?

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego w Szczecinie to zabieg, który można przeprowadzić, stosując znieczulenie podpajęczynówkowe. Czas jego trwania uzależniony jest od tego, czy obejmuje on samo więzadło, czy też niezbędne jest podjęcie działań w obrębie łąkotki bądź chrząstki. Po zabiegu niezbędna jest odpowiednia rekonwalescencja, a także zwolnienie lekarskie, którego długość uzależniona jest od charakteru pracy wykonywanej przez pacjenta.