TMP blog
11.01.2023

Czym jest uszkodzenie chrząstki?

Jedną z dolegliwości ortopedycznych, która może wymagać wdrożenia specjalistycznego leczenia jest uszkodzenie chrząstki. Najczęściej występuje w obrębie stawu kolanowego, zdarza się, że pojawia się również w innych stawach.  Chrząstka stawowa jest naprawdę mocna. Zbudowana jest tak, aby mogła przenosić nawet duże obciążenia. Niestety, na skutek urazu bądź zużycia może dochodzić do jej uszkodzenia. Leczenie uszkodzenia chrząstki w Szczecinie zawsze powinno być nadzorowane przez doświadczonego lekarza.

Czym jest chrząstka stawowa?

Chrząstka stawowa to nic innego, jak tkanka łączna, która występuje we wszystkich ruchowym stawach znajdujących się w naszym organizmie. Jej zadaniem jest produkcja mazi stawowej, zapewnienie amortyzacji stawów, a także zmniejszenie tarcia, co pozwala na przenoszenie obciążeń. Mówiąc o chrząstce stawowej, należy również zaznaczyć, że chroni ona kości, dbając o to, aby znajdowały się w odpowiedniej od siebie odległości. W chrząstce nie ma naczyń krwionośnych, wolna jest również od nerwów, a także naczyń limfatycznych. Jej ogromną wadą jest to, że możliwości jej regeneracji są mocno ograniczone.

Jak objawia się uszkodzenie chrząstki stawowej?

Zanim wdrożone zostanie leczenie uszkodzenia chrząstki w Szczecinie, lekarz musi mieć pewność, że ma do czynienia z tym rodzajem uszkodzenia. Proces diagnostyczny zawsze zaczyna się od zebrania wywiadu. Lekarz zawsze zapyta o to, czy dany staw jest ciepły, a także czy boli. Do objawów uszkodzenia chrząstki zalicza się również uczucie niestabilności kończyny, a także jej słabość. W przypadku uszkodzenia chrząstki w kolanie typowa jest zmiana chodu, czego konsekwencją mogą być problemy z biodrami. Podczas poruszania stawem mogą pojawić się również charakterystyczne odgłosy przypominające trzeszczenie lub zgrzytanie.

Uszkodzenie chrząstki leczenie Szczecin – na czym polega?

W procesie leczenia uszkodzenia chrząstki bardzo ważny jest odpoczynek. Chodzi o to, aby ochronić staw przed dalszymi urazami. Dobrze jest leżeć, trzymając kończynę wyżej. Świetnie sprawdzają się okłady z lodu. Jeśli ból jest silny, wskazane jest przyjmowanie środków przeciwbólowych. Obecnie uszkodzenie chrząstki leczy się również operacyjnie. Zabiegi takie polegają na jej odbudowie.