pro first shoulder mob
11.01.2023

Czym jest uszkodzenie stożka rotatorów?

Na przedniej, tylnej oraz górnej powierzchni stawu ramienno-łopatkowego znajduje się stożek rotatorów. Określa się go również mianem pierścienia rotatorów. Jest to struktura, którą budują ścięgna aż czterech mięśni znajdujących się w obręczy barkowej. Stabilizuje on głowę kości ramiennej w stawie, pozwala zarówno na unoszenie ramienia, jak i wykonywanie ruchów obrotowych. Niestety, może zdarzyć się tak, że pojawi się uszkodzenie stożka rotatorów.

Uszkodzenie stożka rotatorów Szczecin – co jest powodem tego stanu?

Okazuje się, że uszkodzenie stożka rotatorów to jeden z najczęściej dotykających staw barkowy problemów. Dochodzi do niego na skutek urazu, ale może być również efektem zmian degeneracyjnych w obrębie ścięgien i ich przyczepów. Dolegliwość ta zawsze wiąże się z bólem, skutkuje również pojawieniem się niestabilności stawu barkowego. W zdecydowanej większości przypadków z uszkodzeniem stożka rotatora zmagają się osoby po czterdziestce. Często są to także ci dużo młodsi, który aktywnie uprawiają sport. Kiedy często wykonujemy te same czynności, które wymagają uniesienia ramienia, jesteśmy narażeni na uszkodzenie stożka rotatorów.

Uszkodzenie stożka rotatorów Szczecin – jak się objawia?

Uszkodzenie stożka rotatorów to dolegliwość, która daje wyraźne objawy. Wiąże się przede wszystkim z silnym bólem, a także ograniczeniem ruchomości w stanie. Typowe jest zmniejszenie siły mięśniowej w okolicach barku. Jeśli chodzi o ból, to może on zarówno pojawiać się nagle, jak i występować cały czas, nasilając się. Często dolegliwości bólowe pojawiają się wtedy, kiedy ramię zostanie uniesione do góry. To utrudnia codzienne funkcjonowanie ponieważ nawet zdjęcia kubka z wysoko zawieszonej półki staje się problemem. Uszkodzenie stożka rotatorów można leczyć operacyjne. Takie rozwiązanie stosuje się wtedy, kiedy dolegliwość wiąże się nie tylko z bólem, ale również ograniczeniem ruchomości. Daje bardzo dobre efekty, które pozwalają wrócić do pełnej sprawności.